Sullins Connector Solutions RMM40DRMH-S288
RMM40DRMH-S288 picture photo
Mfg. Part Number
RMM40DRMH-S288
Brief Description
CONN EDGECARD 80POS .156 EXTEND
Datasheet Download
RMM40DRMH-S288.pdf
Availability of RMM40DRMH-S288
QUANTITY
RMM40DRMH-S288 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMM40DRMH-S288
Internal Part NumberEIS-RMM40DRMH-S288
Number of Positions80
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationWire Wrap
ColorGreen
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMM40DRMH-S288
Related LinksRMM40DR, RMM40DRMH-S288 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RMM40DRMH-S288 Details Description
Related parts for RMM40DRMH-S288
CONN RECEPT 9POS 20AWG MTA156 datasheet.pdf
LED YELLOW CLEAR 4PLCC SMD datasheet.pdf
IC DUAL UART 64BYTE 32HVQFN datasheet.pdf
71781-005-40P REC SCA-2 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 20ppm 12pF 40 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
IC FPGA 574 I/O 1152FCBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .125" datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf