Sullins Connector Solutions RMM44DSEN-S243
RMM44DSEN-S243 picture photo
Mfg. Part Number
RMM44DSEN-S243
Brief Description
CONN EDGECARD 88POS .156 EYELET
Datasheet Download
RMM44DSEN-S243.pdf
Availability of RMM44DSEN-S243
QUANTITY
RMM44DSEN-S243 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMM44DSEN-S243
Internal Part NumberEIS-RMM44DSEN-S243
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row44
Number of Positions88
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Eyelet(s)
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorGreen
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutSingle
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMM44DSEN-S243
Related LinksRMM44DS, RMM44DSEN-S243 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RMM44DSEN-S243 Details Description
Related parts for RMM44DSEN-S243
SW DIP RECESSED SEALED 8POS 30V datasheet.pdf
TERM SOLDER TURRET .067".053"L datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .050 SLD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 800V 1.5A DO204AC datasheet.pdf
RES 54.9 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 89.8KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
TL4019-3, 110VAC, PTR, 2NC+1NC+1 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM L-TAB datasheet.pdf
SWITCH,PRESS SENSITIVE datasheet.pdf
Virtex-E 1.8 V FPGA Field Programmable Gate Arrays IC datasheet.pdf