Schaffner EMC Inc. RN102-1.5-02
RN102-1.5-02 picture photo
Mfg. Part Number
RN102-1.5-02
Manufacturer
Product Category
Common Mode Chokes
Brief Description
CHOKE COMPENSATED 1.6MH HORZ
Datasheet Download
RN102-1.5-02.pdf
Availability of RN102-1.5-02
QUANTITY
RN102-1.5-02 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN102-1.5-02
Internal Part NumberEIS-RN102-1.5-02
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesRN Choke Series
Featured ProductRFI Suppression Chokes
RN Series Chokes
Standard Package40
Category Filters
FamilyCommon Mode Chokes
SeriesRN
PackagingTray
Filter TypePower Line
Number of Lines2
Inductance1.6mH
Current1.5A
DC Resistance (DCR)100 mOhm
Impedance-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Size / Dimension0.551" L x 0.551" W (14.00mm x 14.00mm)
Height (Max)0.366" (9.30mm)
Package / CaseHorizontal, 4 PC Pin
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN102-1.5-02
Related LinksRN102-, RN102-1.5-02 Datasheet, Schaffner EMC Inc. Distributor
RN102-1.5-02 Details Description
Related parts for RN102-1.5-02
IC REG LDO 5V 1A TO220-4 datasheet.pdf
IC TEMP SENSOR NI1000 SOT23-3 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 220KHZ RRO 8SO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC USB STREAMING CNTRLR 52-TQFP datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 15VIN 15VOUT datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 65W datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 110MA 7.3 OHM datasheet.pdf