Vishay/Dale RN50C1020FBSL
RN50C1020FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN50C1020FBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 102 OHM 1/20W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN50C1020FBSL.pdf
Availability of RN50C1020FBSL
QUANTITY
RN50C1020FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN50C1020FBSL
Internal Part NumberEIS-RN50C1020FBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/8, RN50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)102
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN50C1020FBSL
Related LinksRN50C1, RN50C1020FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN50C1020FBSL Details Description
Related parts for RN50C1020FBSL
SSR GN3 3-PHASE 25A 4-32VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
RES 1.7K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 120 OHM 3W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 63V AXIAL datasheet.pdf
COIL CHOKE 1.0MH 12A RADIAL datasheet.pdf
IC REG CTRLR FLYBK ISO SOT23-6 datasheet.pdf
Connector Socket 13 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP TANT 470UF 6.3V 10% 2917 datasheet.pdf