Vishay/Dale RN50C1021FBSL
RN50C1021FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN50C1021FBSL
Brief Description
RES 1.02K OHM 1/20W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN50C1021FBSL.pdf
Availability of RN50C1021FBSL
QUANTITY
RN50C1021FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN50C1021FBSL
Internal Part NumberEIS-RN50C1021FBSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/8, RN50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.02k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN50C1021FBSL
Related LinksRN50C1, RN50C1021FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN50C1021FBSL Details Description
Related parts for RN50C1021FBSL
RES SMD 22 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 120PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
TRANS 2PNP PREBIAS 0.408W SOT963 datasheet.pdf
RES SMD 3.6 OHM 5% 2W 2512 datasheet.pdf
FUSE 600V T/D CLASS RK1 1.12A datasheet.pdf
RND SPACER 0.028" NYLON 25.02MM datasheet.pdf
CBL ASSY 5POS SCKT,RA-WIRE 10M datasheet.pdf
SL 5.08/04/180 3.2SN DKGN datasheet.pdf
XCEDE 2W 2PVH 4COL datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 4.2A 36 MOHM SMD datasheet.pdf
RJ45 RA SHIELDED WITH LED datasheet.pdf
CAP CER 24PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf