Vishay/Dale RN50C1041BRSL
RN50C1041BRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN50C1041BRSL
Brief Description
RES 1.04K OHM 1/20W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN50C1041BRSL.pdf
Availability of RN50C1041BRSL
QUANTITY
RN50C1041BRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN50C1041BRSL
Internal Part NumberEIS-RN50C1041BRSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/8, RN50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.04k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN50C1041BRSL
Related LinksRN50C1, RN50C1041BRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN50C1041BRSL Details Description
Related parts for RN50C1041BRSL
CAP TANT 330UF 10V 10% 2917 datasheet.pdf
RES SMD 6.2 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 22POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST FLYBK CM 16SOIC datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACT ALT PN MBF5A datasheet.pdf
LED INDICATOR 14MM W/BEZEL datasheet.pdf
POT 350 OHM 2W CARBON LINEAR datasheet.pdf
LABEL THERMAL TRANSFER ADH datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS INLINE PIN datasheet.pdf
CTV 6C 6#22D SKT PLUG datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS SKT datasheet.pdf