Vishay/Dale RN50C1070BBSL
RN50C1070BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN50C1070BBSL
Brief Description
RES 107 OHM 1/20W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN50C1070BBSL.pdf
Availability of RN50C1070BBSL
QUANTITY
RN50C1070BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN50C1070BBSL
Internal Part NumberEIS-RN50C1070BBSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/8, RN50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)107
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN50C1070BBSL
Related LinksRN50C1, RN50C1070BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN50C1070BBSL Details Description
Related parts for RN50C1070BBSL
IC REG LDO 12V 5A TO247-3 datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 4.5V 1W datasheet.pdf
IC LASER DRIVR 10GBPS 3.6V 24MLF datasheet.pdf
TRIMMER 50K OHM 0.3W PC PIN datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 22POS datasheet.pdf
RES 19.6 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 30POS SKT datasheet.pdf
RES SMD 91K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 240UH 47MA 25 OHM TH datasheet.pdf