Vishay/Dale RN50C1182BB14
RN50C1182BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN50C1182BB14
Brief Description
RES 11.8K OHM 1/20W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN50C1182BB14.pdf
Availability of RN50C1182BB14
QUANTITY
RN50C1182BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN50C1182BB14
Internal Part NumberEIS-RN50C1182BB14
SeriesMilitary, MIL-R-10509/8, RN50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)11.8k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN50C1182BB14
Related LinksRN50C1, RN50C1182BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN50C1182BB14 Details Description
Related parts for RN50C1182BB14
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IGBT 600V 220A 536W SOT227 datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 20V 10% 2312 datasheet.pdf
TOOL DIE SET CRIMP .530 CABLE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 25W datasheet.pdf
OSC MEMS 70.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 130 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 2.61 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
FUSE GLASS 2.5A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf