Vishay/Dale RN50C11R5FRE6
RN50C11R5FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN50C11R5FRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 11.5 OHM 1/20W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN50C11R5FRE6.pdf
Availability of RN50C11R5FRE6
QUANTITY
RN50C11R5FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN50C11R5FRE6
Internal Part NumberEIS-RN50C11R5FRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/8, RN50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)11.5
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN50C11R5FRE6
Related LinksRN50C1, RN50C11R5FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN50C11R5FRE6 Details Description
Related parts for RN50C11R5FRE6
SPACER MOUNTS LED T-1 3/4 .240" datasheet.pdf
IC CPLD 64MC 10NS 100TQFP datasheet.pdf
HEADER OPEN .030"DIA .300 18POS datasheet.pdf
RES SMD 4.75KOHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110PS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 500V SCREW datasheet.pdf
CONN CABLE CLAMP SZ 22 OLIVE datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC BK INC K OS 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
RES 187K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf