SiTIME SIT1602AC-12-33E-4.096000G
SIT1602AC-12-33E-4.096000G picture photo
Mfg. Part Number
SIT1602AC-12-33E-4.096000G
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC MEMS 4.096MHZ H/LV-CMOS SMD
Datasheet Download
SIT1602AC-12-33E-4.096000G.pdf
Availability of SIT1602AC-12-33E-4.096000G
QUANTITY
SIT1602AC-12-33E-4.096000G Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT1602AC-12-33E-4.096000G
Internal Part NumberEIS-SIT1602AC-12-33E-4.096000G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesSiT1602
PackagingCut Tape (CT)
TypeMEMS (Silicon)
Frequency4.096MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS, LVCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)4.5mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height0.031" (0.80mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)4mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT1602AC-12-33E-4.096000G
Related LinksSIT1602AC-12-, SIT1602AC-12-33E-4.096000G Datasheet, SiTIME Distributor
SIT1602AC-12-33E-4.096000G Details Description
Related parts for SIT1602AC-12-33E-4.096000G
HEX STANDOFF 6-32 NYLON 9/16" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 EYELET datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 1/8-27NPT .5-4.5V datasheet.pdf
TRIMMER 470 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
MULTI-PAIR 400COND 24AWG 1000' datasheet.pdf
LED AMB 590NM XLAMP WTR CLR SMD datasheet.pdf
XCEDE 3W RGHT 4PVH 6COL datasheet.pdf
MEMORY CARD MICROSD 2GB SLC datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN BACKSHELL 37PPOS datasheet.pdf
MKP 10UF 5% 850VDC DRAWING T1 datasheet.pdf