ITT Cannon, LLC MKJ5C7F11-19DA
MKJ5C7F11-19DA picture photo
Mfg. Part Number
MKJ5C7F11-19DA
Brief Description
CONN RCPT 19POS JAM NUT SLDR SKT
Datasheet Download
MKJ5C7F11-19DA.pdf
Availability of MKJ5C7F11-19DA
QUANTITY
MKJ5C7F11-19DA Order Process
Ship out your order
Specifications of MKJ5C7F11-19DA
Internal Part NumberEIS-MKJ5C7F11-19DA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductITT Cannon - MKJ5 Trinity Triple Start Ratchet Series
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999, MKJ5
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions19
Shell Size - Insert11-19
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead; Through Hole
TerminationSolder
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Nickel Plated, Electroless
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated500VAC
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKJ5C7F11-19DA
Related LinksMKJ5C7F, MKJ5C7F11-19DA Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MKJ5C7F11-19DA Details Description
Related parts for MKJ5C7F11-19DA
RES SMD 33 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 8.66K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
MEMBER MODULE PIC16C715 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 16POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 18-72VIN +/-3.3V datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 48POS SNGL PCB datasheet.pdf