Vishay/Dale RN50C1432FB14
RN50C1432FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN50C1432FB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 14.3K OHM 1/20W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN50C1432FB14.pdf
Availability of RN50C1432FB14
QUANTITY
RN50C1432FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN50C1432FB14
Internal Part NumberEIS-RN50C1432FB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/8, RN50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)14.3k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN50C1432FB14
Related LinksRN50C1, RN50C1432FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN50C1432FB14 Details Description
Related parts for RN50C1432FB14
RES SMD 59K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X38MM 230VAC WIRE datasheet.pdf
IC FLTR SWCAP UNIV PRGRMBL 24DIP datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU SOT23-6 datasheet.pdf
RES 51.1K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.016 OHM 2W 2010 WIDE datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 10POS PIN datasheet.pdf
SC-SMT 3.81/03/90G 3.2SN BK datasheet.pdf
PCB RETAINER, TAPPED, 3.8" datasheet.pdf
MINITEK datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 12POS datasheet.pdf