Vishay/Dale RN50C1621FRSL
RN50C1621FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN50C1621FRSL
Brief Description
RES 1.62K OHM 1/20W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN50C1621FRSL.pdf
Availability of RN50C1621FRSL
QUANTITY
RN50C1621FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN50C1621FRSL
Internal Part NumberEIS-RN50C1621FRSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/8, RN50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.62k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN50C1621FRSL
Related LinksRN50C1, RN50C1621FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN50C1621FRSL Details Description
Related parts for RN50C1621FRSL
TERM BLOCK PLUG 10POS 5.08MM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS 90DEG 3.5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
IC DSP 16BIT 533MHZ 400CSBGA datasheet.pdf
IC MPU MIPS-I 200MHZ 208QFP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.433" (11.00mm) datasheet.pdf
FIXED IND 350NH 20A 2.5 MOHM SMD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP10T SLD NONSHORT datasheet.pdf
Connector Socket 42 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf