Vishay/Dale RN50C1622DBSL
RN50C1622DBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN50C1622DBSL
Brief Description
RES 16.2K OHM 1/20W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN50C1622DBSL.pdf
Availability of RN50C1622DBSL
QUANTITY
RN50C1622DBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN50C1622DBSL
Internal Part NumberEIS-RN50C1622DBSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/8, RN50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)16.2k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN50C1622DBSL
Related LinksRN50C1, RN50C1622DBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN50C1622DBSL Details Description
Related parts for RN50C1622DBSL
CAP ALUM 100UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
RES 294K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 13.7K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 25V 20% 1411 datasheet.pdf
IC FLASH 64MBIT 70NS 48TSOP datasheet.pdf
RES SMD 53.6K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 6POS PIN datasheet.pdf