Vishay/Dale RN50C1780FRE6
RN50C1780FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN50C1780FRE6
Brief Description
RES 178 OHM 1/20W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN50C1780FRE6.pdf
Availability of RN50C1780FRE6
QUANTITY
RN50C1780FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN50C1780FRE6
Internal Part NumberEIS-RN50C1780FRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/8, RN50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)178
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN50C1780FRE6
Related LinksRN50C1, RN50C1780FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN50C1780FRE6 Details Description
Related parts for RN50C1780FRE6
SWITCH ROCKER DPDT 10A 125V datasheet.pdf
RES SMD 43.2 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 1000W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 3POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CABLE 4COND 24AWG WHITE SHLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 250W datasheet.pdf
CAP CER 33PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN HDR 43POS 2MM SMD datasheet.pdf
1.25 WTB ST. CONN. 6P HEADER ASS datasheet.pdf
MEDICAL datasheet.pdf
CAP FILM 82NF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf