Vishay/Dale RN50C1962FR36
RN50C1962FR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN50C1962FR36
Brief Description
RES 19.6K OHM 1/20W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN50C1962FR36.pdf
Availability of RN50C1962FR36
QUANTITY
RN50C1962FR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN50C1962FR36
Internal Part NumberEIS-RN50C1962FR36
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/8, RN50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)19.6k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN50C1962FR36
Related LinksRN50C1, RN50C1962FR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN50C1962FR36 Details Description
Related parts for RN50C1962FR36
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL R/A 35POS datasheet.pdf
IC POT DGTL 5K SGL 8-MSOP datasheet.pdf
RES CHAS MNT 10 OHM 5% 200W datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 10POS VERT 10MM datasheet.pdf
2MM MGRID IDT STRRLF D.R. NYL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 31POS SKT datasheet.pdf
COUNTER 6 CHAR 115V PANEL MT datasheet.pdf