Vishay/Dale RN50C2101FRE6
RN50C2101FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN50C2101FRE6
Brief Description
RES 2.1K OHM 1/20W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN50C2101FRE6.pdf
Availability of RN50C2101FRE6
QUANTITY
RN50C2101FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN50C2101FRE6
Internal Part NumberEIS-RN50C2101FRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/8, RN50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN50C2101FRE6
Related LinksRN50C2, RN50C2101FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN50C2101FRE6 Details Description
Related parts for RN50C2101FRE6
IC DELAY LINE 5TAP 150NS 8SOIC datasheet.pdf
IC GATE NAND 2CH 4-INP 14-DIP datasheet.pdf
IC REG LDO 12V 1A 8HTSOP-J datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 5VOUT 75W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN HDR 62POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
FFC 0.5 TYPE D 41 CKTS LGT 203 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
RES SMD 348 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
4700UF 385V 76X146MM 85C 10000H datasheet.pdf