Vishay/Dale RN50C2262BBSL
RN50C2262BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN50C2262BBSL
Brief Description
RES 22.6K OHM 1/20W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN50C2262BBSL.pdf
Availability of RN50C2262BBSL
QUANTITY
RN50C2262BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN50C2262BBSL
Internal Part NumberEIS-RN50C2262BBSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/8, RN50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)22.6k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN50C2262BBSL
Related LinksRN50C2, RN50C2262BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN50C2262BBSL Details Description
Related parts for RN50C2262BBSL
IC DRIVER VIDEO FLTR 5CH 14TSSOP datasheet.pdf
Connector Receptacle 15 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 2.1K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 4KV RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
DUCT FLEX ADH MNT 12.5MM HOLD datasheet.pdf
ELECTRONIC HOUSING PCB INSERTION datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100" datasheet.pdf