Vishay/Dale RN50C2370FBSL
RN50C2370FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN50C2370FBSL
Brief Description
RES 237 OHM 1/20W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN50C2370FBSL.pdf
Availability of RN50C2370FBSL
QUANTITY
RN50C2370FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN50C2370FBSL
Internal Part NumberEIS-RN50C2370FBSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/8, RN50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)237
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN50C2370FBSL
Related LinksRN50C2, RN50C2370FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN50C2370FBSL Details Description
Related parts for RN50C2370FBSL
TRIMMER 50 OHM 0.5W TH datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 13A 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 1M OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 15POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
INSULATION PUNCH. datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 178 TYPE D 12POS datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 5VOUT 75W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .125" datasheet.pdf
OSC TCXO 16.369MHZ CLPSNWV SMD datasheet.pdf