Vishay/Dale RN50C2500FB14
RN50C2500FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN50C2500FB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 250 OHM 1/20W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN50C2500FB14.pdf
Availability of RN50C2500FB14
QUANTITY
RN50C2500FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN50C2500FB14
Internal Part NumberEIS-RN50C2500FB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/8, RN50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)250
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN50C2500FB14
Related LinksRN50C2, RN50C2500FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN50C2500FB14 Details Description
Related parts for RN50C2500FB14
CONN EDGECARD 10POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC SHFT REG STATIC 64STG 16SO datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
IC SPRVSR SMPL RSET 2.9V SOT23-5 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 5A TO277A datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 22POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V Z5U RADIAL datasheet.pdf