Vishay/Dale RN50C25R5FRSL
RN50C25R5FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN50C25R5FRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 25.5 OHM 1/20W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN50C25R5FRSL.pdf
Availability of RN50C25R5FRSL
QUANTITY
RN50C25R5FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN50C25R5FRSL
Internal Part NumberEIS-RN50C25R5FRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/8, RN50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)25.5
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN50C25R5FRSL
Related LinksRN50C2, RN50C25R5FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN50C25R5FRSL Details Description
Related parts for RN50C25R5FRSL
SILICON PHOTODIODE W/FILTER TO-5 datasheet.pdf
SENSOR 100PSIS 1/8 NPT 5V datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.01 OHM 3% 25W datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES 475K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
BARBED FASTENER 0.598" NYLON BLK datasheet.pdf
OSC PROG 8NS 20PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X51MM 220/240VAC datasheet.pdf
RES SMD 154K OHM 1% 1/2W 0805 datasheet.pdf