Vishay/Dale RN50C2610FB14
RN50C2610FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN50C2610FB14
Brief Description
RES 261 OHM 1/20W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN50C2610FB14.pdf
Availability of RN50C2610FB14
QUANTITY
RN50C2610FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN50C2610FB14
Internal Part NumberEIS-RN50C2610FB14
SeriesMilitary, MIL-R-10509/8, RN50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)261
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN50C2610FB14
Related LinksRN50C2, RN50C2610FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN50C2610FB14 Details Description
Related parts for RN50C2610FB14
RES SMD 39.2K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FILTER PERFORM SNAP-IN INLET 3A datasheet.pdf
20P MTA100 CONN ASSY BLU LF datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
DISPLAY 590NM YLW 1DIG 0.4" SMD datasheet.pdf
RES 274 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
SAFETY MAT 1100X800MM datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf