Vishay/Dale RN50C2612FRE6
RN50C2612FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN50C2612FRE6
Brief Description
RES 26.1K OHM 1/20W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN50C2612FRE6.pdf
Availability of RN50C2612FRE6
QUANTITY
RN50C2612FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN50C2612FRE6
Internal Part NumberEIS-RN50C2612FRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/8, RN50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)26.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN50C2612FRE6
Related LinksRN50C2, RN50C2612FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN50C2612FRE6 Details Description
Related parts for RN50C2612FRE6
CONN EDGECARD 14POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .125 SQ WW datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 630V X7R 1210 datasheet.pdf
IC OPAMP CFA 235MHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES 357K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
MIC MARKII RCPT CONTACT datasheet.pdf
RES 20.5K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
WR-MPC4 MINI POWER WR-CONNECTOR datasheet.pdf
AM5 SWITCH 16A SPST-NO SIM RLLR datasheet.pdf
CTV 21C 21#16 PIN RECP datasheet.pdf
2.5 V to 5.5 V, 500 uA, 2-Wire Interface Quad Voltage Output, 8-/10-/12-Bit DACs IC datasheet.pdf