Vishay/Dale RN50C2801FRE6
RN50C2801FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN50C2801FRE6
Brief Description
RES 2.8K OHM 1/20W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN50C2801FRE6.pdf
Availability of RN50C2801FRE6
QUANTITY
RN50C2801FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN50C2801FRE6
Internal Part NumberEIS-RN50C2801FRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/8, RN50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.8k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN50C2801FRE6
Related LinksRN50C2, RN50C2801FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN50C2801FRE6 Details Description
Related parts for RN50C2801FRE6
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 9V 1W datasheet.pdf
FLEX CABLE - AFG13A/AF13/AFG13A datasheet.pdf
OSC XO 15.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 14AWG WHITE 500' datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS 2MM VERT SMD datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 548MA 500 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CAP FILM 16UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf