Vishay/Dale RN50C2871FBSL
RN50C2871FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN50C2871FBSL
Brief Description
RES 2.87K OHM 1/20W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN50C2871FBSL.pdf
Availability of RN50C2871FBSL
QUANTITY
RN50C2871FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN50C2871FBSL
Internal Part NumberEIS-RN50C2871FBSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/8, RN50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.87k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN50C2871FBSL
Related LinksRN50C2, RN50C2871FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN50C2871FBSL Details Description
Related parts for RN50C2871FBSL
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 9V 1W datasheet.pdf
OSC XO 64.000MHZ HCMOS TTL PIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 25V X7R 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 20POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 10A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 400W datasheet.pdf