Vishay/Dale RN50C2872BB14
RN50C2872BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN50C2872BB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 28.7K OHM 1/20W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN50C2872BB14.pdf
Availability of RN50C2872BB14
QUANTITY
RN50C2872BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN50C2872BB14
Internal Part NumberEIS-RN50C2872BB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/8, RN50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)28.7k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN50C2872BB14
Related LinksRN50C2, RN50C2872BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN50C2872BB14 Details Description
Related parts for RN50C2872BB14
IC DAC 12BIT OCTAL VOUT 16MSOP datasheet.pdf
CONN BACKSHELL W/CLAMP SZ 14 datasheet.pdf
SENSOR HALL LATCH 6MA SC59-3 datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 4.5-9VIN 09VOUT datasheet.pdf
CONV DC/DC 40W 40-160VIN 24VOUT datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 80LQFP datasheet.pdf
CABLE 8COND 26AWG SLATE 1000' datasheet.pdf
6+2 VERT MALE CONN W J/S datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V 1.3NS 30PPM datasheet.pdf
CONN HEADER 5POS 2.5MM TH datasheet.pdf
High-Speed (10Mbps), Fail-Safe, RS-485/RS-422 Transceivers with Slew-Rate-Limiting and 5kV ESD Protection IC datasheet.pdf