Vishay/Dale RN50C3003FRSL
RN50C3003FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN50C3003FRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 300K OHM 1/20W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN50C3003FRSL.pdf
Availability of RN50C3003FRSL
QUANTITY
RN50C3003FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN50C3003FRSL
Internal Part NumberEIS-RN50C3003FRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/8, RN50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)300k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN50C3003FRSL
Related LinksRN50C3, RN50C3003FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN50C3003FRSL Details Description
Related parts for RN50C3003FRSL
TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 39.2K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 WW datasheet.pdf
FAN AXIAL 254X89MM 230VAC TERM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 264W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 200W datasheet.pdf
RES SMD 6.12KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
CONN HSNG PLUG INLINE 2POS SKT datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM R-TAB datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS INLINE SKT datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 10V X5R 01005 datasheet.pdf
55A CABLE/DUAL 10/ SM datasheet.pdf