Vishay/Dale RN50C31R6FRSL
RN50C31R6FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN50C31R6FRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 31.6 OHM 1/20W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN50C31R6FRSL.pdf
Availability of RN50C31R6FRSL
QUANTITY
RN50C31R6FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN50C31R6FRSL
Internal Part NumberEIS-RN50C31R6FRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/8, RN50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)31.6
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN50C31R6FRSL
Related LinksRN50C3, RN50C31R6FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN50C31R6FRSL Details Description
Related parts for RN50C31R6FRSL
KIT DEV DS25BR204 REPEATER datasheet.pdf
IC PRESET BCD UP/DN CONV 16TSSOP datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 4A 40 MOHM SMD datasheet.pdf
SECURITY CAP datasheet.pdf
RES SMD 9.1 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 180UH 7.2A 55 MOHM TH datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 48 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W datasheet.pdf
LED IND LIGHT YELLOW 12V datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf