Vishay/Dale RN50C3240FRE6
RN50C3240FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN50C3240FRE6
Brief Description
RES 324 OHM 1/20W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN50C3240FRE6.pdf
Availability of RN50C3240FRE6
QUANTITY
RN50C3240FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN50C3240FRE6
Internal Part NumberEIS-RN50C3240FRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/8, RN50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)324
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN50C3240FRE6
Related LinksRN50C3, RN50C3240FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN50C3240FRE6 Details Description
Related parts for RN50C3240FRE6
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 20-SOIC datasheet.pdf
OSC VCXO 148.5MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
SHORT LINK PRE-ASSY INSUL 2POLE datasheet.pdf
IC RCVR RS485/RS422 QUAD 16SOIC datasheet.pdf
CAP CER 2.9PF 50V P2H 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
AB 12C 10#16, 2#12 PIN RECP datasheet.pdf
GT 9C 3#12 6#16 PIN PLUG datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 1A SMA datasheet.pdf