Vishay/Dale RN50C4023BRE6
RN50C4023BRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN50C4023BRE6
Brief Description
RES 402K OHM 1/20W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN50C4023BRE6.pdf
Availability of RN50C4023BRE6
QUANTITY
RN50C4023BRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN50C4023BRE6
Internal Part NumberEIS-RN50C4023BRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/8, RN50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)402k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN50C4023BRE6
Related LinksRN50C4, RN50C4023BRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN50C4023BRE6 Details Description
Related parts for RN50C4023BRE6
RES SMD 120 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 5VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
BRD SPT SNAP FIT/LOCK NYLON 7/8" datasheet.pdf
SWITCH KEYLOCK DP3T STR PC 28V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.90PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
MINI ENCLOSED SWES 914CETOP datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR STD 5-SSOP datasheet.pdf
Connector Receptacle 84 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf