Vishay/Dale RN50C4170BB14
RN50C4170BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN50C4170BB14
Brief Description
RES 417 OHM 1/20W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN50C4170BB14.pdf
Availability of RN50C4170BB14
QUANTITY
RN50C4170BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN50C4170BB14
Internal Part NumberEIS-RN50C4170BB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/8, RN50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)417
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN50C4170BB14
Related LinksRN50C4, RN50C4170BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN50C4170BB14 Details Description
Related parts for RN50C4170BB14
ADM16T/AE16G/ADM16T datasheet.pdf
BUSHING SPLIT 0.156" PVC BLACK datasheet.pdf
RES SMD 470 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 3KV X7R 2220 datasheet.pdf
LED CBI 3MM 4X1 GRN,RED,GRN,RED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
RES 750 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 4POS R/A PLUG-OPEN END 10M datasheet.pdf