Vishay/Dale RN50C4421FRSL
RN50C4421FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN50C4421FRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 4.42K OHM 1/20W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN50C4421FRSL.pdf
Availability of RN50C4421FRSL
QUANTITY
RN50C4421FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN50C4421FRSL
Internal Part NumberEIS-RN50C4421FRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/8, RN50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.42k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN50C4421FRSL
Related LinksRN50C4, RN50C4421FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN50C4421FRSL Details Description
Related parts for RN50C4421FRSL
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 18SOIC datasheet.pdf
IC LATCH OCTAL D-TYPE 20-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 698 OHM 0.5% 1/16W 0816 datasheet.pdf
LOCK NUT 1/2" COPPER ALLOY 3/8 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS STR 5.08MM datasheet.pdf
IC RC FILTER NETWORK 2CH 6XSON datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
RES 105 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 3.16K OHM 1% 20W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 9A M12 datasheet.pdf