Vishay/Dale RN50C4703FRE6
RN50C4703FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN50C4703FRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 470K OHM 1/20W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN50C4703FRE6.pdf
Availability of RN50C4703FRE6
QUANTITY
RN50C4703FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN50C4703FRE6
Internal Part NumberEIS-RN50C4703FRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/8, RN50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)470k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN50C4703FRE6
Related LinksRN50C4, RN50C4703FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN50C4703FRE6 Details Description
Related parts for RN50C4703FRE6
RES 42.2K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 12V OUT 2W datasheet.pdf
TRANSMITTER 418MHZ MS SERIES datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 100V X7R 0603 datasheet.pdf
RES SMD 34.8K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
BOX PLSTC GRAY 25.59"L X 21.59"W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CAP TANT 560UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
MULTI-PAIR 22COND 22AWG 500' datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 44 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf