Vishay/Dale RN50C4872FRE6
RN50C4872FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN50C4872FRE6
Brief Description
RES 48.7K OHM 1/20W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN50C4872FRE6.pdf
Availability of RN50C4872FRE6
QUANTITY
RN50C4872FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN50C4872FRE6
Internal Part NumberEIS-RN50C4872FRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/8, RN50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)48.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN50C4872FRE6
Related LinksRN50C4, RN50C4872FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN50C4872FRE6 Details Description
Related parts for RN50C4872FRE6
RES SMD 5.1M OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 1.1W AB 10MSOP datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SNGL STR 5POS datasheet.pdf
RES SMD 3.3K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SENSOR 500PSI 7/16-20UNF .5-4.5V datasheet.pdf
11P MTA156 CONN ASSY 18AWG LF datasheet.pdf
RES 11.3K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 606MA 570 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 73.2K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf