Vishay/Dale RN50C4990FRSL
RN50C4990FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN50C4990FRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 499 OHM 1/20W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN50C4990FRSL.pdf
Availability of RN50C4990FRSL
QUANTITY
RN50C4990FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN50C4990FRSL
Internal Part NumberEIS-RN50C4990FRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/8, RN50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)499
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN50C4990FRSL
Related LinksRN50C4, RN50C4990FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN50C4990FRSL Details Description
Related parts for RN50C4990FRSL
SW KEYLOC SP3T 6"WIRES 4P 125V datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 2.9A 50 MOHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 9.53 OHM 1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
FAN AXIAL 50X20MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
RES 5.1M OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X12MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN MCX JACK STR SOLDER datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ16-19 OLIV datasheet.pdf
CAP FILM 0.0051 UF 5 % 1600 VDC datasheet.pdf
CAP FILM 2000VDC 0.075UF RADIAL datasheet.pdf