Vishay/Dale RN50C4993FR36
RN50C4993FR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN50C4993FR36
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 499K OHM 1/20W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN50C4993FR36.pdf
Availability of RN50C4993FR36
QUANTITY
RN50C4993FR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN50C4993FR36
Internal Part NumberEIS-RN50C4993FR36
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/8, RN50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)499k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN50C4993FR36
Related LinksRN50C4, RN50C4993FR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN50C4993FR36 Details Description
Related parts for RN50C4993FR36
RES SMD 309K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
EVAL MOD FOR TPS5633 datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON ROUND RED datasheet.pdf
Connector Receptacle Firewire (IEEE 1394) 6 Position Panel Mount, Screw Hole datasheet.pdf
CER RESONATOR 6MHZ SMD datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL SMD 18POS datasheet.pdf
EMI FILTER 1000PF C TYPE datasheet.pdf