Vishay/Dale RN50C4993FR36
RN50C4993FR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN50C4993FR36
Brief Description
RES 499K OHM 1/20W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN50C4993FR36.pdf
Availability of RN50C4993FR36
QUANTITY
RN50C4993FR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN50C4993FR36
Internal Part NumberEIS-RN50C4993FR36
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/8, RN50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)499k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN50C4993FR36
Related LinksRN50C4, RN50C4993FR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN50C4993FR36 Details Description
Related parts for RN50C4993FR36
IDC CABLE - HSR20H/AE20M/HPK20H datasheet.pdf
IC REG SWITCHD CAP 5V 20HTSSOP datasheet.pdf
RES SMD 60.4 OHM 1% 3/4W 1210 datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
RES 1.21K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 56.2 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
TERMINAL END PLATE 2MM DRK BEIGE datasheet.pdf
JUMPER WIRE BUNDLE 65PCS datasheet.pdf
IGBT 1200V 20A 85W TO247 datasheet.pdf
DC-DC 6W DUAL O/P 4:1 INPUT SIP datasheet.pdf