Vishay/Dale RN50C49R9FBSL
RN50C49R9FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN50C49R9FBSL
Brief Description
RES 49.9 OHM 1/20W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN50C49R9FBSL.pdf
Availability of RN50C49R9FBSL
QUANTITY
RN50C49R9FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN50C49R9FBSL
Internal Part NumberEIS-RN50C49R9FBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/8, RN50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)49.9
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN50C49R9FBSL
Related LinksRN50C4, RN50C49R9FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN50C49R9FBSL Details Description
Related parts for RN50C49R9FBSL
IC OPAMP GP 1.9MHZ RRO 8MSOP datasheet.pdf
RES SMD 47K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 3.75KV TRANS 4SMD datasheet.pdf
DL1-156R COVER datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 2.6A 40 MOHM SMD datasheet.pdf
FIXING ACCESSORY FOR WW RES datasheet.pdf
1M G5 FLYINGLEADCABLE 26PIN datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf