Vishay/Dale RN50C52R3FB14
RN50C52R3FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN50C52R3FB14
Brief Description
RES 52.3 OHM 1/20W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN50C52R3FB14.pdf
Availability of RN50C52R3FB14
QUANTITY
RN50C52R3FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN50C52R3FB14
Internal Part NumberEIS-RN50C52R3FB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/8, RN50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)52.3
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)