Vishay/Dale RN50C5360FB14
RN50C5360FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN50C5360FB14
Brief Description
RES 536 OHM 1/20W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN50C5360FB14.pdf
Availability of RN50C5360FB14
QUANTITY
RN50C5360FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN50C5360FB14
Internal Part NumberEIS-RN50C5360FB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/8, RN50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)536
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN50C5360FB14
Related LinksRN50C5, RN50C5360FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN50C5360FB14 Details Description
Related parts for RN50C5360FB14
CONN HEADER VERT .100 8POS 30AU datasheet.pdf
IC FPGA 66 I/O 100VQFP datasheet.pdf
RES SMD 6.04KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TEST JACK PBD 6.3A RED datasheet.pdf
CAP CER 47PF 6KV R3L RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
PXD10 TOWER MCU KIT datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS PNL MNT SKT RA datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X17.78MM T766 datasheet.pdf
CAP CER 27PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf