Vishay/Dale RN50C5360FB14
RN50C5360FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN50C5360FB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 536 OHM 1/20W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN50C5360FB14.pdf
Availability of RN50C5360FB14
QUANTITY
RN50C5360FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN50C5360FB14
Internal Part NumberEIS-RN50C5360FB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/8, RN50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)536
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN50C5360FB14
Related LinksRN50C5, RN50C5360FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN50C5360FB14 Details Description
Related parts for RN50C5360FB14
IC AMP AUDIO .04W STER AB 16BGA datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 11POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
EMITTER IR 940NM 50MA RADIAL datasheet.pdf
RES 140 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf