Vishay/Dale RN50C53R6FRE6
RN50C53R6FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN50C53R6FRE6
Brief Description
RES 53.6 OHM 1/20W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN50C53R6FRE6.pdf
Availability of RN50C53R6FRE6
QUANTITY
RN50C53R6FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN50C53R6FRE6
Internal Part NumberEIS-RN50C53R6FRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/8, RN50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)53.6
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN50C53R6FRE6
Related LinksRN50C5, RN50C53R6FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN50C53R6FRE6 Details Description
Related parts for RN50C53R6FRE6
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 1.2K OHM 0502 datasheet.pdf
HEADR FOR ICD2 FOR PIC12F629,675 datasheet.pdf
IC AUDIO CODEC HD 8CH 48-TQFP datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
CAP TANT 56UF 5% 20V AXIAL datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X12.7MM XCUT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP FILM 150NF 20% 250VDC AXIAL datasheet.pdf