Vishay/Dale RN50C5491BB14
RN50C5491BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN50C5491BB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 5.49K OHM 1/20W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN50C5491BB14.pdf
Availability of RN50C5491BB14
QUANTITY
RN50C5491BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN50C5491BB14
Internal Part NumberEIS-RN50C5491BB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/8, RN50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.49k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN50C5491BB14
Related LinksRN50C5, RN50C5491BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN50C5491BB14 Details Description
Related parts for RN50C5491BB14
CABLE SMA QC-PLUG RG-316DS 24" datasheet.pdf
RES 1K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 7.5 OHM 5% 20W D2PAK datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK PLUG 3POS 5MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
I1 DIE 198075061 datasheet.pdf
RES 3.65M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RF TRANSISTOR NPN SOT-23 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS PNL MNT SKT datasheet.pdf