Vishay/Dale RN50C56R2FRE6
RN50C56R2FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN50C56R2FRE6
Brief Description
RES 56.2 OHM 1/20W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN50C56R2FRE6.pdf
Availability of RN50C56R2FRE6
QUANTITY
RN50C56R2FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN50C56R2FRE6
Internal Part NumberEIS-RN50C56R2FRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/8, RN50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)56.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN50C56R2FRE6
Related LinksRN50C5, RN50C56R2FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN50C56R2FRE6 Details Description
Related parts for RN50C56R2FRE6
RES SMD 634 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG DUAL 14SOIC datasheet.pdf
CAP FILM 0.33UF 1.6KVDC SCREW datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 175A DO205AA datasheet.pdf
RES SMD 7.5K OHM 5% 1/3W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf