Vishay/Dale RN50C60R4FBSL
RN50C60R4FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN50C60R4FBSL
Brief Description
RES 60.4 OHM 1/20W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN50C60R4FBSL.pdf
Availability of RN50C60R4FBSL
QUANTITY
RN50C60R4FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN50C60R4FBSL
Internal Part NumberEIS-RN50C60R4FBSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/8, RN50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)60.4
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN50C60R4FBSL
Related LinksRN50C6, RN50C60R4FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN50C60R4FBSL Details Description
Related parts for RN50C60R4FBSL
DIODE SCHOTTKY 30V 2A SMB datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 1MHZ 8DIP datasheet.pdf
CAP CER 15PF 1KV NP0 1808 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 23POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 30POS DUAL SMD datasheet.pdf
RELAY CONTACTOR datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 449MA 800 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE SKT RA datasheet.pdf