Vishay/Dale RN50C6650FRE6
RN50C6650FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN50C6650FRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 665 OHM 1/20W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN50C6650FRE6.pdf
Availability of RN50C6650FRE6
QUANTITY
RN50C6650FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN50C6650FRE6
Internal Part NumberEIS-RN50C6650FRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/8, RN50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)665
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN50C6650FRE6
Related LinksRN50C6, RN50C6650FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN50C6650FRE6 Details Description
Related parts for RN50C6650FRE6
CONN EDGECARD EXTEND 48POS 0.156 datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX QUAD 1X1 14SOEIAJ datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 16 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES SMD 8.87K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
RES SMD 121 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SENSOR 2000PSIS 7/16 4-20 MA datasheet.pdf
RES SMD 523 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 26 Position Free Hanging (In-Line) Solder datasheet.pdf