Vishay/Dale RN50C6981BRSL
RN50C6981BRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN50C6981BRSL
Brief Description
RES 6.98K OHM 1/20W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN50C6981BRSL.pdf
Availability of RN50C6981BRSL
QUANTITY
RN50C6981BRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN50C6981BRSL
Internal Part NumberEIS-RN50C6981BRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/8, RN50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.98k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN50C6981BRSL
Related LinksRN50C6, RN50C6981BRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN50C6981BRSL Details Description
Related parts for RN50C6981BRSL
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Free Hanging (In-Line); Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 11POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
CONV DC/DC 30W 9-18VIN +/-24VOUT datasheet.pdf
OSC MEMS 48.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
MOTOR BOARD ADV CEREBOT MC7 datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 1KV X7R RADIAL datasheet.pdf
CONN HDR VERT 3.96MM 2POS datasheet.pdf