Vishay/Dale RN50C76R8FRE6
RN50C76R8FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN50C76R8FRE6
Brief Description
RES 76.8 OHM 1/20W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN50C76R8FRE6.pdf
Availability of RN50C76R8FRE6
QUANTITY
RN50C76R8FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN50C76R8FRE6
Internal Part NumberEIS-RN50C76R8FRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/8, RN50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)76.8
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN50C76R8FRE6
Related LinksRN50C7, RN50C76R8FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN50C76R8FRE6 Details Description
Related parts for RN50C76R8FRE6
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC RCVR/DRVR 5V DIFF ECL 8-TSSOP datasheet.pdf
TRIMMER 50K OHM 0.25W TH datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 9" 0.50MM 28POS datasheet.pdf
RES 100 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 7POS SKT datasheet.pdf
SNSW 10A 1-4 R 70500813 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
RES SMD 4.32K OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf