Vishay/Dale RN50C8661FB14
RN50C8661FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN50C8661FB14
Brief Description
RES 8.66K OHM 1/20W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN50C8661FB14.pdf
Availability of RN50C8661FB14
QUANTITY
RN50C8661FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN50C8661FB14
Internal Part NumberEIS-RN50C8661FB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/8, RN50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)8.66k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN50C8661FB14
Related LinksRN50C8, RN50C8661FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN50C8661FB14 Details Description
Related parts for RN50C8661FB14
CAP CER 0.022UF 250V X7R 1210 datasheet.pdf
FIXED IND 82NH 500MA 320 MOHM datasheet.pdf
RES 18.9K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 70 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SURGE PROT/LIGHTNING ARRESTER datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 20% 35V AXIAL datasheet.pdf
RES 665 OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.3V SMD datasheet.pdf
CONN DSUB 15POS 3A datasheet.pdf
SWITCH SELECT SPST-NC 10A 120V datasheet.pdf