Vishay/Dale RN50C8872BBSL
RN50C8872BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN50C8872BBSL
Brief Description
RES 88.7K OHM 1/20W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN50C8872BBSL.pdf
Availability of RN50C8872BBSL
QUANTITY
RN50C8872BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN50C8872BBSL
Internal Part NumberEIS-RN50C8872BBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)88.7k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN50C8872BBSL
Related LinksRN50C8, RN50C8872BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN50C8872BBSL Details Description
Related parts for RN50C8872BBSL
CAP CER 2.7UF 16V X5R 1210 datasheet.pdf
LED 3HI 3MM RED/YEL/GRN PC MNT datasheet.pdf
HDC-C-HD-BM2.5AG 100/PK datasheet.pdf
IC REG BUCK SEPIC ADJ 4.5A D2PAK datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 13POS 10.16MM datasheet.pdf
Connector Receptacle 52 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES 4.3K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 52.3K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 2.8K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 2.26K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 5 OHM 3W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 68 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf